Kosmetické přípravky na mytí

 
Ještě před pár lety mě trápila neustále suchá pokožka na obličeji i na celém těle. I ve své kosmetické praxi se setkávám velmi často s ženami, které takto suchou šupinatou kůži na těle mají. Ať se mažou, jak se mažou, jak samy říkají.
 

Znáte to přece, po sprše hned tělový krém, aby byla pokožka hezká a vláčná. Ale je tomu tak doopravdy? Nebo je to účinek jen na chvilku?

Pojďme se na to podívat z blízka. Možná to pro vás bude překvapení, ale kosmetické firmy nás neustále klamou. Prodávají levná mýdla a sprchové gely, které se skládají z 90% z vody (někdy ani tahle pěkně vypadající zahuštěná voda levná není, protože má značku!). Zbytek je detergent, aromatické a barvicí látky, zahušťovadla, atd.. A kde je ta prospěšnost pro vaši pokožku? Voda vám teče z kohoutku, za tu platit navíc nemusíte. Ostatní složky jsou jen pro efekt a jediný účinný činitel je "DETERGENT". A co vlastně dělá? Snižuje povrchové napětí mezi pokožkou a nečistotou a mazem na povrchu. To je to, co váš "umyje".

 

 

Jenže ten "maz" to je přirozený hydrolipidový film vaší pokožky. Tím, že ji umýváte detergentem, ji zraňujete a oslabujete. A to na několik hodin. Trvá jít pěkně dlouho, než se zase vzpamatuje a hydrolipidový film obnoví. Tím, že se hned po sprše namažete krémem, abyste tyto škody napravili, si zas až tolik nepomůžete. Krém není opravdový hydrolipidový film, je to jen náhražka, která má také jen krátký účinek. Jakmile se krém odpaří (ano odpaří, ne vstřebá), vaše pokožka bude ještě sušší než dřív.

Tím, že pokožku pořád a pořád dokola zraňujete (někdo se myje mýdlem i 2x denně), oslabujete její přirozené funkce.

 

TEST! Máte zdravou pokožku s přirozeným hydrolipidovým filmem? Až se ve vaně nebo sprše namočíte, sledujte na ruce nebo stehnu, jakým způsobem voda mizí z pokožky, když ji vytáhnete. Vytváří se vám na kůži "mapy" nebo "kapky"? Mapy znamenají narušený film, kapky naopak zdravou pokožku.

 

 

 

Jak se správně mýt

1. Pokud nechodíte denně ze stavby od vápna, prachu a špíny, mycí prostředek zas až tak nepotřebujete. Voda už sama o sobě je dokonalý mycí přípravek. Smyje pot a drobné povrchové nečistoty dostatečně. Přípravek na mytí je potřeba, jen když jste opravdu "špinaví" nebo mastní.

2. I vodou částečně odstraňujete hydrolipidový film, ale ani ne zdaleka tak invazivně jako sprchovým gelem. Platí, že čím je voda teplejší, tím odstraňujete přirozený film silněji. Myjte se tedy raději vlažnou až teplou vodou, ne horkou.

3. Máte ale pocit, že potřebujete nějak "lépe vonět"? Buďme k sobě upřímní. Pokud se stravujete čistou a přírodní rostlinnou stravou, vaše tělo je čistě i zevnitř a nevypouští nepříjemné pachy ani ven. Kdežto člověk, který jí velké množství živočišné potravy a chemického jídla, při jehož zpracování vzniká v těle spoustu odpadu, který se pak dere i ven... Možná to poznáte sami, když budete jíst zdravé a čistě, tak ani když v posilovně propotíte tričko na kost, nebudete nijak zapáchat.

 

Hydrofilní oleje

A konečně tu mám rozuzlení celé situace :-) Už jste o nich možná slyšeli. A není to žádná novinka. Myslíte si, že třeba ve starověkém Egyptě měla Kleopatra sprcháč od Fa? Nene, ta se koupala pěkně v olejích a bylinkách.

 

 

Jak fungují

Hydrofilní olej je speciální v tom, že snižuje mírně povrchově napětí na pokožce, ale pouze tak, že odstraní pouze mastnotu, pot a nečistoty, ale váš hydrolipidový přirozený film zůstane nedotčený.

 

Z čeho se skládají

Základem je vždy nějaký nosič - rostlinný olej (mandlový, slunečnicový, makadamiový,...) + éterický olej. Ten má nejen ten efekt, že pak budete hezky vonět, ale přírodní éterické oleje mají i své další specifické účinky na pokožku i na mysl. Třeba já osobně mám nejoblíbenější hydrofilní sprchový olej mandarinkový. Je to krásná svěží a slaďoučká vůně, která mě po ránu i ve sprše po tréninku krásně povzbudí a osvěží. Večer do koupele před spaním si zase dávám ráda meduňkový olej. Meduňka je, jak známo uklidňující a navozuje klidný spánek. Takže pokud máte přes den nějaký stres, po téhle koupeli na všechno zapomenete a budete spát jako miminko :-)

Cena

Možná se vám bude zdát, že tyhle oleje vyjdou dráž než zmiňované sprchové gely. Ale ve skutečnosti je takový sprchový gel desetinásobně i více dražší než mycí olej. Když vezmete v potaz, že sprchový gel je z 90% voda a mycí olej 100% účinné látky, je to velký rozdíl. Malá lahvička mycího oleje odpovídá až 10 lahvím sprchového gelu. Na umytí celého těla vám stačí pár kapiček mycího oleje.

 

Kde ho pořídit

Hydrofilní neboli mycí oleje můžete koupit v obchodech s přírodní kosmetikou, dokonce už i v některých drogeriích nebo přes internet.

Nejznámější značky, které je nabízejí, jsou Nobilis TiliaSaloos nebo Karel Hádek. Všechny české. Já osobně nedám dopustit právě na Karla Hádka. Ten nabízí tyto oleje ve skutečně výborné kvalitě, v mnoha variantách a vůních. Na tělo, obličej, intimní partie, holení a dokonce i vlasy. Všechny mám doma a s nadšením je používám už dva roky. Po suché pokožce ani památky.

 
 
 

Komentáře  

 
Kateřina Švaříčková
# Kateřina Švaříčková 2014-02-07 11:59
Káťo tak si mě navnadila na ten sprchový olej mandarinkový, kde ho kupuješ? Dělám si právě objednávku u Hádka a mandarinkový má jen koupelový olej:-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Comedy
# Comedy 2014-08-28 11:42
Dle mého názoru se taková věc dá lehce vyrobit doma, jen pořídit kvalitní panenský olej a 100% éterický olej/oleje a smíchat v příslušném poměru... :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katy B.
# Katy B. 2014-08-29 06:59
To bohužel ne. Hydrofilní olej má jiné vlastnosti než ten klasický. Nezanechává na pokožce mastný film a zcela se spláchne vodou.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Lucie Pravdová
# Lucie Pravdová 2014-09-09 13:14
Karel Hádek je výborný, používáme od něj vše - kosmetiku, čistící přípravky do domácnosti a léčiva
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Ola
# Ola 2015-02-24 11:18
Moc děkuju za tip. i já jsem udělala dnes objednávku u Hádka a doufám, že se mi přírodní kosmetikou podaří vyřešit problémy s pletí a vlasy. :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit