100 tipů pro krásu a zdraví

V novém časopisu Fitness, který vyšel před pár dny, jsem se nechala inspirovat článkem "100 způsobů, jak posílit zdraví". Sepsala jsem pro vás něco podobného v mém podání. 100 tipů, jak si utužit zdraví, vypadat krásně, cítit se spokojeně a fit.

Určitě to mnohým z vás přijde vhod. Zvláště v době, kdy je venku zima, ošklivo, člověku se nic nechce a motivace upadá. Tak snad Vám následující rady inspirují a povzbudí.

 

10 tipů pro lepší trávení

1. Udělejte si každý den jedno green smoothie. Základem může být banán, ke kterému přidáte třeba hrozny, kiwi. A nejdůležitější ingrediencí je zeleň, kterou představují buď zelené listy baby špenátů, kapusty anebo sušený mladý ječmen, chlorella či spirulína. Tyto potraviny detoxikují tělo a napomáhají regulovat trávení.
 

2. Jezte pravidelně v průběhu celého dne menší porce, které vás nasytí na 2-3 hodiny. Mezi těmito jídly nic nemlsejte, ať se může potrava kvalitně natrávit. Zajistíte tak plynulý a harmonický průchod stravy trávicím traktem a její kvalitní zpracování.
 

3. Ovoce a zelenina by se měly vyskytovat v každém vašem jídle. Dopoledne hlavně ovoce na energii, odpoledne a večer zase spíše zelenina. Čerstvé plody obsahují velké množství enzymů a vlákniny, které jsou klíčové pro dobré trávení.
 

4. Trápí vás nadýmání a plynatost? Udělejte si "chlebový čaj". Tedy směs kmín, anýz a fenykl. 1 čajovou lžičku čerstvě namletých nažek v poměru 1:1:1 zalijte vroucí vodou a luhujte 10 minut. Pijte 3 šálky mezi jídly po dobu 6 týdnů a zaručeně se Vám uleví. Tyto byliny se řadí mezi tzv. karminativa, která účinně bojují proti těmto nepříjemnostem.


5. Dalším účinným prostředkem na potíže s trávením jsou probiotika. Zdravá střevní mikroflóra je velice důležitá. Pokud příliš neholdujte sojovým jogurtům (pro účinek musí být v neochucené formě), kupte si probiotika ve formě tabletek.


6. Zvláště v tomto chladném období je důležitá teplá strava. Minimálně jedno jídlo nebo i dvě za den, by měla být teplá. K snídani si udělejte obilnou kaši a k večeři si dejte třeba zeleninovou polévku. Uvidíte, jak vás tyto pokrmy zahřejí na těle i duši.


7. Žádný stres a shon. Na jídlo si vyhraďte čas a snězte si ho vždy v klidu u stolu. Nikam nespěchejte, vychutnejte si každé sousto a důkladně žvýkejte. Pokud budete jíst ve shonu a stresu, velice to narušují proces trávení.


8. Nedostatek tekutin může také zhoršovat trávení a způsobovat zácpu. Láhev noste stále při sobě a nezapomínejte vypít alespoň 2 litry tekutin za den.
 

9. Když už vás ta nepříjemná zácpa postihne, je třeba co nejrychleji střeva prohnat. Jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků, který znaly už naše babičky, jsou sušené švestky nebo meruňky. Namočte je do teplé vody, aby nabobtnaly. Pak je snězte a vypijte i vodu. Uvidíte, že výsledek na sebe nenechá dlouho čekat ;-)


10. Při plánování tréninků nezapomeňte zohlednit stravovací režim. Jíst byste měli naposledy 1 hodinu před tréninkem. A to ještě jen něco lehkého - ovoce, müsli tyčinku, koktejl. Pokud jdete cvičit třeba po snídani nebo obědě, dodržte odstup alespoň 2 hodiny, kdy už je jídlo v žaludku natrávené. S plným břichem by se vám cvičilo špatně a mohlo by vám být následně nevolno.10 tipů pro více energie

11.
Když se cítíte během dne unavení a potřebujete vzpruhu, uvařte si zelený čaj. Tein v něm obsažený je mnohem lepší než kofein z kávy. Má pozvolný nástup a nenastane pak ještě větší únava jako je tomu právě u kávy.


12. Čím více budete jíst čerstvé a jednoduché stravy, tím jednoduší bude pro vaše tělo její trávení. Dostatek enzymů a jednoduchá alkalická strava nespotřebovává tolik energie jako třeba maso. Po správném jídle si tedy zachováte i vysokou hladinu energie po celý den.


13. Nezapomínejte snídat. První jídlo dne by měla být energetická bomba. Nejlepší volbou jsou komplexní sacharidy ve formě ovesných vloček nebo rýže společně s jednoduchými cukry jako je sušené či čerstvé ovoce. A k tomu malá dávka bílkovin a zdravých tuků, jako jsou například oříšky či semínka. Kvalitní snídaně vás udrží na nohou po celý den.


14. Chcete při tréninku podat maximální výkon? Poslední hlavní jídlo před tréninkem by mělo být bohaté na komplexní sacharidy. A nejlepší svačinka na rychlou energii těsně před tréninkem je čerstvé ovoce nebo fresh.


15. Cítíte odpolední únavu? To způsobuje nedostatek spánku. Pokud je to aspoň trochu možné, natáhněte se na chvilku na lůžko a zavřete oči. I 20-ti minutový šlofík dokáže zázraky.


16. Může se stát, že se cítíte slabí a unavení a tak se vám nechce ani jít cvičit. Neberte to jako výmluvu a vykopejte se! Uvidíte, že až se zahřejí svaly a rozproudí krev, rychle se proberete. A co víc, po tréninku se budete zase cítit plní energie a elánu.
 

17. I nedostatek tekutin může tělo oslabit a způsobit únavu. Nenechte tělo dehydrovat. Pijte, pijte, pijte. Nejlépe čistou vodu samozřejmě.
 

18. I stres nás může oslabit a unavit. Udělejte si čas, nechte všechny starosti stranou. Najděte si klidné a příjemné místo, pusťte si příjemnou hudbu a relaxujte. Zvolna dýchejte a odpojte se od starostí.


19. Vaše svaly potřebují po tréninku dostatečnou regeneraci. Dopřejte jim dostatek výživy ve formě stravy a také odpočinek. Pokud to podceníte a budete přetrénovaní, zaplaví vás velká únava a slabost.
 

20. A ještě jedna potravina, která vás může během dne příjemně nakopnout. Když cítíte, že ztrácíte pozornost a bdělost, snězte pár čtverečků kvalitní vysokoprocentní čokolády.


 

10 tipů, jak jíst každý den zdravě

21. Dejte si tu práci a každý večer si nakrabičkujte jídlo na druhý den. Když budete mít pořád po ruce nějakou svačinku, nebudete mít tendence kupovat si nezdravé sladkosti, když vás přepadne hlad.
 

22. Jednou týdně udělejte velký nákup na celý týden. Budete mít jistotu, že je v ledničce či spižírně vždycky kvalitní a zdravé jídlo k dispozici.


23. Každé 2-3 dny uvařte velký hrnec jídla, které Vám pak vystačí na 2-3 obědy. A třeba si upečte velký plech müsli tyčinek nebo celozrnné buchty. Budete tak mít zásobu zdravého a kvalitního jídla bez toho,  že byste museli trávit přípravou hodiny denně.


24. Vstaňte ráno dostatečně včas, abyste měli čas na snídani. Je to opravdu nejdůležitější jídlo dne. Když ji zanedbáte nebo vynecháte úplně, snadněji tak podlehnete nežádoucímu spontánnímu mlsání během dne nebo přejídání na večer.
 

25. Dejte si každý den nějakou malinkou dobrůtku, na kterou se budete moct těšit. Lžíci oříškového másla, 2 čtverečky čokolády, malou sušenku nebo cokoliv, co máte rádi. Váš výživový plán to nijak neohrozí a nebudete mít pak pocit, že se stále omezujete. Snáze pak vydržíte dlouhodobě dodržovat stanovený zdravý režim.


26. Tuky, bílkoviny a sacharidy by měly být ve vyváženém poměru vzhledem k potřebám vašeho těla. Také dostatečný přísun vitamínů a minerálů je důležitý. Pokud budete mít dostatek těchto živin, budete se cítit dobře. Snáze tak odoláte nezdravým pokrmům, které většinou obsahují prázdné kalorie.


27. Velkým problémem sportovců, především žen, bývá nedostatečný energetický příjem. Vaše tělo spaluje každou minutou a potřebuje vydanou energii dostat zpět, aby mohlo fungovat. To je zákon. Příjem musí pokrýt výdej. Když je příjem nižší, než je potřeba, bude tělo ve stresu a vy se na ty dortíky a čokolády stejně dřív nebo později bezhlavě vrhnete. Takže raději zdravě, pravidelně a dostatečně. Zkuste si spočítat bazální metabolismus a skutečný výdej za den, ať víte, co si vaše tělo žádá nazpět. Kalkulačku najdete například ZDE.
 

28. Časté bývají také večerní chutě. Zvlášť pokud večeříte kolem 18-19h a chodíte pozdě spát. Naplánujte si raději nějakou noční svačinku, tedy než půjdete spát. Ať víte, že i po večeři se můžete na něco těšit. Ideální je třeba hrstka oříšků nebo sklenka mandlového nebo sojového mléka.


29. Je dokázáno, že když vypijete sklenici vody 20 minut před každým jídlem, sníte jídla méně. Zároveň je to i dobrý zvyk, jak do sebe dostat dostatek tekutin.


30. Lidé se nezřídka uchylují k přejídání či mlsání sladkostí nikoli z hladu, ale v důsledku emocionálních spouštěčů. Někdo vás naštve, jste smutní nebo zklamaní. Jídlo to za vás nevyřeší. Zkuste se nad problémem víc zamyslet a zachovat chladnout hlavu, než do sebe budete se vzlykáním soukat čokoládovou zmrzlinu.


 

10 tipů, jak si udržet motivaci

31. N
ajděte si fotku, člověka, který vás bude inspirovat, sportovec, závodník nebo třeba jen fotka vyrýsovaného břicha či pevného kulatého zadečku. Fotku si pak umístěte na nějaké příhodné místo - k posteli, na ledničku, na pracovní stůl,.. Každý den vás bude motivovat a inspirovat.

32. Scházejte se se stejně smýšlejícími lidmi anebo si s nimi aspoň pište na tematických fórech. Sdílejte s nimi zkušenosti, radosti i strasti. Vždycky vás podpoří, když víte, že v tom nejste sami.

33. Nechte se inspirovat od těch nejlepších. Čtěte články a rozhovory s profesionálními sportovci a lidmi, kteří jsou vaším vzorem. Zjistíte, že i oni jednou začínali.

34. Pokud budete dělat pořád to samé dokola, nebude vás to bavit a po čase to i přestane fungovat. Cviky v tréninkovém plánu obměňujte stejně jako jídelníček.

35. Tvrdé úsilí si zaslouží odměnu. Nebuďte na sebe pořád tak tvrdí. Dopřejte si odměnu. Jednou za čas hoďte nohy nahoru a dejte si něco dobrého. Cokoliv. Smažené hranolky, čokoládový dort, palačinky s nutetou,.. Vaše tělo to jednou za čas zpracuje a vám to udělá dobře na duši. Život není jen o odpírání, ale i malých radostech. A navíc tím nastartujete metabolismus. Nebojte se, že byste po jednom takovém dni nějak přibrali.

36. Připadá vám, že to jde všechno nějak pomalu? Cvičíte, plánujete si jídelníček, ale výsledky pořád nejsou takové, jaké byste chtěli? Začínáte ztrácet naději, že jednou budete vypadat jako ta kráska nebo svalnatec z obrázku u vaší postele? Podívejte se zpět do minulosti. Jaký jste už udělali pokrok, co jste dokázali. Má to smysl! Jen musíte být vůči svému tělu trpěliví.

37. Ušetřete si nějakou tu korunku a kupte si nové oblečení do fitka, cvičební rukavice nebo nějaký doplněk stravy. I taková maličkost může významně podpořit motivaci.

38. Pokud se vám stane, že uklouznete, hned se znovu zvedněte a jděte bez ohlédnutí dál. Každý někdy vynechá neplánovaně trénink. Každý někdy "zhřeší" v jídle. Neříkejte si pak, že už jste to pokazili. Nechte to být, bez významu a zítra ráno začněte znova s čistým listem.

39. Vezměte papír a tužku a napište si seznam, proč to vlastně děláte. Co vás vede k tomu cvičit a dodržovat jídelníček. Chcete zhubnout, mít více energie, zpevnit zadek, líbit se ostatním, moci nosit přiléhavé oblečení, mít ze sebe dobrý pocit,.. Napište si seznam všeho, co vás jen napadne. Hned poté si po sobě seznam přečtete. Jsou to pádné důvody, že? Tak jděte dál za svými sny. Papír si někam uložte a přečtěte si ho znovu vždy, když bude vaše motivace poklesat.

40. Vždy bude mnohem snazší vytrvat, když budete mít před sebou nějaký konkrétní cíl. "Chci vypadat dobře" nestačí. Stanovte si něco konkrétního k reálnému datu.  Třeba: "Do tří měsíců shodím 5 kilo." "Do léta chci mít vyrýsované břišní svaly." nebo "Na jaře se zúčastním fitness soutěže."

 

10 tipů pro krásnou pleť a vlasy

41. Rozmačkejte dužinu avokáda se lžičkou medu na hladkou kašičku. Tu naneste na očištěnou pleť. Nechte působit 15-20 minut. Pleť bude poté krásně vláčná a jemná.


42. Vetřete do suchých vlasů dýňový olej ke kořínkům a kokosový olej do délky a konečků. Zabalte vlasy do igelitu a ještě obalte ručníkem. Tento zábal nechte působit několik hodin, klidně i přes noc. Pak vlasy umyjte klasicky, jak jste zvyklí. Podpoříte růst vlasů a krásně se zregenerují. Budou lesklé a hebké.


43. Vysušenou pokožku může způsobit nevhodný mycí přípravek. Sprchové gely obsahují hodně detergentů, které pokožku narušují. Vyzkoušejte hydrofilní mycí olej, který kůži šetrně očistí a zachová přirozený hydrolipidový film.


44. Stejně tak šampon na vlasy je hodně agresivní. Vlasy se po něm často mastí a způsobuje lupy. Což je vlastně narušená pokožka hlavy. Vyzkoušejte přírodní hydrofilní olej určeny na mytí vlasů.


45. Dostatek spánku je základem pro krásný a mladistvý vzhled. Nezanedbávejte ho a spěte opravdu alespoň 7 hodin denně.


46. Pitný režim. A jsme u toho. Další důvod, proč ho poctivě dodržovat. Když bude vaše tělo dostatečně hydratované, odrazí se to i na kvalitě a tonusu vaší pleti. Bude pružná, hebká a mladistvá. Voda je nejúčinnější elixír mládí.


47. Pro vlasy, kůži i nehty jsou velice důležité vitamíny skupiny B. Velké zastoupení jich najdete například v lahůdkovém droždí nebo oříšcích.
 

48. Pokud máte problematickou a mastnou pleť, zapomeňte na alkoholová tonika. Ty pomohou jen na chvíli a pak problém naopak ještě zhoršují. Vyzkoušejte se každý večer mazat lněným olejem. I když je to olej, paradoxně působí vysychavě a mastící pleť zharmonizuje.


49. Vlasy rostou velmi pomalu a musíme se o ně starat, aby byly stále krásné a zdravé. Pokud toužíte po změně odstínu, neničte je chemií. Vyzkoušejte raději přírodní bylinné barvy, které působí naopak jako regenerace.
 

50. Občas se zapotit v sauně vaší pokožce náramně prospěje. Vezměte si sebou žínku a pořádně se vydrhněte. Odstraníte tak starou kůži a po odchodu ze sauny budete mít pleť jako miminko.


 

10 potravin pro silné svaly

51. Fazole

52. Quinoa

53. Ovesné vločky

54. Tofu

55. Tempeh

56. Seitan

57. Špenát

58. Arašídové máslo

59. Konopná semínka

60. Spirulína

 

 

10 cviků pro sexy zadek

61.Výpady vzad

62. Dřepy na široko

63. Zdvihy pánve s kotoučem

64. Zakopávání v kleče

65. Roznožování na stroji

66. Výstupy na lavičku

67. Kozák

68. Zanožování ve stoje s kladkou

69. Leg-press na široko

70. I mimo posilovnu můžete hýžďové svaly procvičovat. Ve škole, při vaření, u filmu, zkrátka kdekoli. Představte si, že máte mezi půlkami ořech a snažíte se ho rozlousknout. Půlky silně zatínejte a zase povolujte. Za pár týdnů budete mít zadek jako řešeto ;-)

 

10 rad, jak se mít víc rád/a a být šťastnější

71. Přestaňte se stresovat složenkami a poplatky. Užívejte si peníze. Udělejte si tu radost a schovejte si nějaké peníze jen pro sebe. Běžte a kupte si cokoli, co vám udělá radost. Jen a jen pro sebe.


72. Tréninky, práce, denní povinnosti, domácnost,... DOST! Zastavte se, hoďte to za hlavu. Vyhraďte si chvilku pro sebe. Nebo si naplánujte celé odpoledne. Úklid počká. Trénink také můžete jednou vynechat. Běžte na procházku, jen tak přemýšlejte a užívejte si každou chvilku. Nebo se doma naložte do vany, uvařte si čaj a přečtěte si hezkou knihu. Je jen na vás, jak ten čas strávíte. Důležité je, aby byl jen a jen váš.


73. Pokaždé, když se na sebe podíváte do zrcadla, tak se na sebe vesele a s láskou usmějte.


74. Dopřejte si masáž, zajděte si do sauny, udělejte si vlasovou masku, ráno se hezky oblečte a upravte,.. Zkrátka o sebe pečujte, jak nejlépe umíte.


75. Když se vám něco nepovede, nic si z toho nedělejte. Dali jste si neplánovaně něco nezdravého, vynechali jste pro jednou trénink nebo cokoli, čím jste nedodrželi své požadavky na sebe? Netrestejte se. Všichni jsme jen lidé a nikdo z nás není dokonalý. Důležité je jít dál.


76. Za každý splněný úkol či úspěch se odměňte. Dobrým jídlem, odpočinkem, kupte si něco hezkého na sebe nebo opět cokoli, co vám udělá radost a běžně si to nedopřejete. Odměny jsou důležité. Navíc vás budou motivovat na vaší cestě.


77. Napište si seznam toho, co si v životě přejete. Zážitky, věci, cíle, kterých chcete dosáhnout. Neodkládejte to a neříkejte si, že teď je něco důležitějšího. Jděte si za tím a udělejte všechno proto, abyste si tato přání splnili co nejdříve. Mohlo by se pak taky stát, že byste o nich dokonce života jen snili.


78. Každý den večer v posteli si naplánujte, co chcete zvládnout následující den. Ráno vstávejte s elánem a těšte se na každý bod programu. Další večer si zrekapitulujte, co všechno jste udělali a dokázali. Hned poté si naplánujte v duchu další úspěšný den.


79. Za všechno, co zvládnete a dokážete, za všechno, co se vám podaří, se pochvalte. Nečekejte, že to udělají ostatní. Pochvalte se vy sami a buďte na sebe náležitě hrdí.


80. Každá maličkost, každý pokrok v životě, každé nové ráno, svítání slunce, dobré jídlo, milý úsměv od milované osoby. To všechno jsou cenné dary. I to, že jste zdraví, máte co jíst, útulný teplý domov. Radujte se z těchto maličkostí a buďte za ně vděční. Vůbec to nejsou samozřejmosti.


 

10 rad pro správný trénink

81.
Pokud chcete s posilovacím tréninkem teprve začít, nebojte se požádat o zkušenou radu místního trenéra ve fitness. Naučit se správné provedení cviků a sestavení tréninků je naprostý základ.


82. Dopřejte si dostatečnou regeneraci a tělo zbytečně nepřetěžujte. Méně je někdy více. Svaly potřebují regenerovat, aby se mohly rozvíjet.
 

83. Optimální délka tréninku je 45-60 minut. Ne více! Dostali byste se do katabolismu a místo růstu svalů byste je začali odbourávat. Opět - méně je někdy více.


84. Nepřehánějte to s váhami. Ano, vždy si dejte maximum, kolik zvládnete. Ale maximum je taková váha, kdy dokážete cvik provést do posledního opakování striktně. Jakmile se musíte škubat a kroutit, je to už moc. Uberte.
 

85. Pokud chcete hubnout, aerobní trénink by měl převažovat nad silovým.


86. Pokud chcete přibrat svaly, silový trénink by měl převažovat nad aerobním.
 

87. Pokud chcete v posilovně podat maximální výkon, musíte mít dostatek paliva. Nepodceňujte jídlo před tréninkem.


88. Hned jak odhodíte činky, převrhněte do sebe proteinový koktejl s rýžovým mlékem nebo banánem. Rychlé cukry doplní glykogen a proteiny ve spojení s cukry okamžitě zahájí regeneraci.


89. Dávejte si pořád nové výzvy. S každým tréninkem se snažte podat lepší výkon. Vyšší váhy, více opakování, větší výkon. Tělo neustále něčím stimulujte.


90. Na zahájení každého tréninku se alespoň 5-10 minut rozehřejte nějakou aerobní aktivitou. Předejdete tak zranění.


 

10 nejužitečnějších pomocníků v kuchyni

91. Krouhač na zeleninu

92. Stolní mixér

93. Sekáček

94. Tyčový mixér

95. Rýžovar

96. Odšťavňovač

97. Nepřilnavá pánev

98. Napařovák

99. Shaker

100. Svačinové krabičky

 

Komentáře  

 
Hana Smělá
# Hana Smělá 2015-04-24 10:10
Pěkně zpracované, skvělé. :lol:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
EvaS
# EvaS 2015-07-29 08:16
:-) :-) :-) a jdem na to!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit