Proč se mít rád (1. díl)

Rozhodla jsem se napsat tenhle článek, protože často od dívek a žen dostávám dotazy, jak jsem se naučila mít ráda sebe sama. Když se mě někdo ptá, co cvičím na zadek nebo jak se stravuji, pohotově odpovím. Ale u dotazů ohledně sebelásky jsem se přistihla, že vlastně nevím, jak odpovědět.

Velmi často, když za mnou chodí holky pro rady a objednají si u mě Fitness program, čtu ve vyplněných dotaznících takové věci, ze kterých mi bývá až smutno. Spousta, spousta překrásných žen, které odmítají svoje tělo, trpí depresemi, poruchami příjmu potravy, zahlcují se vysokými nároky na sebe samotné a za každé malé uklouznutí se trápí výčitkami a trestají sebe nenávistí.

Sama jsem si takovou epizodou prošla, a proto se do nich dokážu plně vžít. Ještě dnes na vlastní kůži cítím, jak bolestivé to bylo. A teď si nepřeju nic jiného, než všem těm kráskám pomoct najít tu lásku, kterou v sobě mají a obrátit jí k sobě samým...

 

Sebeláska není namyšlenost! Je to úcta, respekt, důvěra a bezpodmínečná Láska k tomu nejdůležitějšímu člověku v našem životě.

 

Nemůžu ani dost důrazně říct, jak důležitý je vztah, který máme se sebou samými. Možná vám jako malým říkali, že máte být uctiví k autoritám, jako jsou učitelé ve škole, milovat a respektovat rodiče, být slušní a pozorní ke starým lidem,.. Ale pravděpodobně vás nikdo neučil, jak milovat sami sebe.

Člověk si pak nikdy neuvědomí, jak důležité to je. Zaměřuje se na okolí a na sebe si klade vysoké nároky, které ze svého pohledu musí splňovat, aby si ho vážili ostatní:

- mít dobré známky ve škole
- získat akademický titul
- být dobrý partner
- být dobrý rodič
- mít štíhlou postavu
- dosahovat úspěchů ve sportu
- vydělávat hodně peněz
... dosaďte si sami…


Je jedno, jestli je vaše životní zaměření v oblasti sportu a přejete si vyhrát soutěž, podnikání a usilujete vydělávat statisíce měsíčně nebo jste třeba spisovatelka a toužíte jednou vydat bestseller. Jedno má většina lidí společné... Věří, že až "toho" dosáhnou, budou šťastní.

A teď čtěte pozorně, co vám chci říct. Je to ta největší iluze, kterou v životě máte! I když dosáhnete toho, pro co každý den tvrdě dřete a obětujete tomu vše, nikdy vám to nepřinese štěstí.

Proč???

Jednoduše... Vy ve svém nitru netoužíte po zlatém poháru, hromadě papírových bankovek ani po nejúspěšnější knize roku. Vy toužíte po uznání a respektu. V hloubi duše doufáte, že pak budete oblíbenější, žádanější a více milovaní.
Ale ani kdyby tomu tak bylo, stejně vám to nepřinese pocit štěstí. Pokud je uvnitř vás prázdno, ani ta největší hojnost celého světa ho nemůže zaplnit.

Někdo si také může myslet, že až potká ideálního partnera, který ho bude milovat, bude konečně šťastný. Ale opět to tak není.


Ani tisíc láskyplných obětí, desetitisíce fanoušků nebo tři police plné zlatých pohárů vám nepřinesou zdaleka takový pocit naplnění, který vytváří jen upřímná láska, kterou si dáte vy sami.
 

Věřte mi. Protože já také měla spoustu problémů od obezity, poruch příjmu potravy, nešťastných partnerských vztahů, nezapadala jsem do žádného kolektivu, ve škole se mnou skoro nikdo nechtěl kamarádit, probrečela jsem X večerů o samotě a nevěděla, co se mnou bude. Zaměřovala jsem se na různé cíle a věřila, že až jich dosáhnu, najdu konečně to, co hledám. Ale bylo to jako snažit se dojít na konec duhy a hledat tam truhlu zlata.

Můj život se změnil, když jsem se začala mít ráda. Když jsem se začala upřímně z celého srdce milovat. Vlastně se změnil celý svět, který jsem začala vnímat úplně jinak...

 Nejen, že jsem začala být šťastná a spokojená i bez titulů, uznání ostatních a bez partnera, ale všechny ty věci začaly přicházet sami. A ještě úžasnější, než jsem si je kdy dokázala představit! A s každou další dávkou Lásky, kterou jsem obracela vůči sobě a sebepřijetím, těch úžasných věcí a momentů v mém životě přibývalo.

Zaprvé začnete vidět krásy a radosti v každodenních maličkostech, před kterými jste předtím byli slepí a zadruhé začnete přitahoval ty správné osoby a příležitosti.

Já potkala svojí životní lásku, stala jsem se úspěšnou podnikatelkou, získala jsem postavu, o které jsem vždy snila, mám kolem sebe spoustu přátel a lidí, kteří mě mají rádi a v neposlední řadě mám také vás - čtenáře a fanoušky :-) A každý den mi od vás chodí tolik zpráv, ze kterých mi někdy až puká srdce radostí, dojetím a vděčností. Děkuju vám za to! Každé ráno se probouzím s nadšením do nového krásného dne! Chodí mi stále spoustu inspirativních myšlenek a nápadů.

Stačilo tak málo a tolik se toho změnilo...

Teď vím, že mě v životě čeká ještě spousta úžasných věcí a já jsem připravená přijmout je s otevřenou náručí. Ale zároveň žiju teď a tady a nepotřebuju vůbec nic navíc, abych byla z celého srdce šťastná a vděčná za každou sekundu svého života. Žiju svůj sen a už se z něj nikdy nehodlám probudit.

Jediné, co si teď přeju je šířit tu Lásku dál a pomáhat ostatním. Pomoct jim najít to, co jsem našla já - SEBELÁSKU. Protože to je podle mě to úplně nejdůležitější, od čeho se odvíjí vše, co se vám v životě děje a s jakým pocitem ho celý prožijete.

A proto jsem hodně přemýšlela o tom, "jak jsem se naučila mít ráda". A přesně o tom bude druhý díl tohoto článku ;-)


Komentáře  

 
Anet
# Anet 2015-07-17 16:54
Článek pěkný, ale ten pravopis...:(
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katy B.
# Katy B. 2015-07-22 14:12
Články si po sobě důkladně kontroluju. Pokud vidíte néjakou chybu, budu ráda, když mě na ní upozorníte, abych si jí opravila. Děkuji.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Ivet
# Ivet 2015-07-17 17:45
Ano, zjednodušeně štěstí je cesta :)) Supr článek!:)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katy B.
# Katy B. 2015-07-22 14:13
Děkuji :-) Jsem ráda, že se líbí!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
K.
# K. 2015-07-17 20:04
Skvělý článek... ale jak se mám naučit mít sebe ráda když jsem během velmi krátké doby přibrala 20 kilo ? Je mi 18 let. Dřív jsem měla krásnou postavu, teď jsem hrouda tuku. Vím, že mým největším problém je to, že se nemám ráda,ale jak? Jak se můžu mít ráda, když jsem ze sebe udělala takovou zrůdičku? Neřeknu,kdybych přibrala 5kilo,klidně i 10.. ale 20 je už opravdu moc, a já cítím jak se neustále ničím dál a dál. Jak se po tomhle mít ráda? :(
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Janča
# Janča 2015-07-21 11:26
Tak s tím něco začni dělat :) přestaň se ničit, a změň to!! Vím, že se to snadno řekne a hůř udělá, ale jde to :) stačí se nějak namotivovat, stanovit si cíle a nevzdat se jich :) popřípadě napiš Katy, sestavuje fitness programy a urřitě ti ráda pomůže...
P.S. : Fňukáním, že to nejde se nezačneš mít ráda (vlastní zkušenost), mám dole 25kg a stále ten pocit se mít ráda není 100%, ale určitě lepší než před 25kg :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katy B.
# Katy B. 2015-07-22 14:18
Jančo, napsala jsi to pěkně a výstižně, souhlasím ;-)
Podkožní tuk není něco, co tě definuje. Ať jsi jaká jsi, je to tvé tělo, které si zaslouží tvoji lásku. Tvoje tělo je odrazem tvých činů a tvé činy jsou odrazem tvých myšlenek. A každý den máš možnost cokoli z toho změnit. Proměna neproběhne přes noc ani za týden. Ale pokud začneš už dnes, za několik měsíců z tebe může být jiný a šťastný člověk. Pokud se budeš dál topit v sebelítosti a žalu, budeš stále tam kde jsi teď.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Kaťa
# Kaťa 2015-07-21 12:18
Moc hezký článek. Je těžké mít sama sebe ráda,ale není to nemožné. Malé odměny za malé pokroky, činy, pomoc....to je dle mě hodně důležité. Kačko moc hezké :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katy B.
# Katy B. 2015-07-22 14:19
Jsem moc ráda, že se článek líbí. Tomuhle tématu se budu dál věnovat v pokračování článku ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katkka
# Katkka 2015-07-21 20:56
Kačí skvělý článek jako vždy, je v tobě tolik moudrosti.., taky znám ty pocity osamělosti, nemám přítele, připadám si tak sama a vždy když zhubnu tak si tohle všechno uvědomím a vše zase naberu zpátky..jídlo je vlastně celý můj život.. je to těžké, taky už někdy vzdávám naději na změnu :( ale.. jak to teda změnit, víte někdo? Jak se změnit, mít se ráda a nepotřebovat jídlem zaplňovat samotu :(
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katy B.
# Katy B. 2015-07-22 14:21
Ahojky Kačko, jsem ráda, že se ti článek líbí a nějak tě inspiroval. Z tvého komentáře je cítit touha po změně a to je ten nejdůležitější první krok! Tomu JAK se mít ráda, se budu věnovat v pokračování tohoto článku ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
EvaS
# EvaS 2015-07-26 15:31
Krásný článek! :-) Dokázala jsi tak krásně popsat pocity, které mám. Každý den děkuju za to, že jsem se dokázala vydat cestou k sobě. Kdysi jsem měla úplně jiné, spíše materiální, hodnoty. Pak jsem prošla (a vlastně stále procházím) změnou. Je úžasné vidět, jak se celý svět kolem tebe mění. Přicházejí lidé, kteří tě inspirují, odcházejí ti, kteří už k tobě nepatří. :roll:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katy B.
# Katy B. 2015-07-28 17:06
Tak to je úžasné, to moc ráda slyším :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Kačka.K
# Kačka.K 2015-08-04 08:34
Ahoj :-) začala jsem tě sledovat na instagramu teprve dneska ráno také mám problém stím najít lásku k sobě samé. Chodím k psycholožce ale kvůli úplně něčemu jinému mám totiž někdy pocit zevkdyz něco řeknu někomu cizímu pochopí me víc než někdo kdo me zná už dlouho i presto kolikrát rozmyslim co ji říct mužů a co ne po tvém článků podotykam fakt úžasným jsi mi dodala odvahu ze ji přeci jen řeknu všechnu pravdu a o mých poruchách příjmů potravy také trochu se rada mám to je jasny každý z nás se ma alespoň trochu rad a ten kdo říká ze se nenávidí tak o tom neví ze uvnitř se přece jenom rad ma jinak už by tady dávno nebyl.Jednou mi kdysis kamarád řekl a tím me taky donutil se zamyslet co bych dělala kdyby me přepadl nějaký muž v parku jestli bych se nechala zabit nebo se branila ,bránila sa sebe-jiste ze bych sebe bránila nemechala bych na sebe ani sáhnout.Mám se rada a chci se mít díky tobě rada ještě víc .Moc te obdivuju nebudu tady už dal kecat nesmysly stejně te to možná nezajímá ale jsi prostě dokonala.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katy B.
# Katy B. 2015-08-11 18:51
Kačko, mockrát ti děkuji :-) Držím ti palce! Ty to dokážeš ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
RenataB
# RenataB 2015-08-12 18:50
Ahoj =) je mi 20 let, skoro rok nebydlím s rodiči, mám 2 práce, studuji dálkově VŠ, s přítelem plánujeme svatbu, miluju běh a sport všeobecně, sice jsem přibrala 15kg, ale snažím se je dát postupně dolů... ale když se na sebe podívám do zrcadla? Vidím jen nulu, která nic nedokázala.. asi to bude všechno o tom si uvědomit v hlavě.. Přítel mi udělal i takovou nástěnku motivace, všeho, čeho jsem dosáhla.. ale .. nevím.. Díky tomuto článku snad svůj přístup k sobě změním =)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katy B.
# Katy B. 2015-08-17 18:06
Já myslím, že jsi toho na svůj věk dokázala už mnoho! A máš úžasného přítele, toho si važ. Úsilí za změnu postoje k sobě samé se ti desetkrát vrátí. Takže o tom určitě přemýšlej a snaž se každý den dělat nějaké pokroky ;-) Uvidíš, jak se znenadání tvůj život změní k lepšímu, i když navenek zůstane vše skoro stejné.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit