Jak se mít rád (2. díl) - osobní rituály

Dneska je tak báječný, BÁJEČNÝ den! A proč? Protože mám volno a celý od rána a do večera ho trávím s nejmilovanější osobou. A to je kdo? No přece JÁ :-)


Každý druhý čtvrtek jezdí můj manžel na celý den pracovně pryč a já zůstávám sama doma. Dřív mě to otravovalo, neuměla jsem se zabavit, nudila jsem se a těšila se, až se večer vrátí. Nějak jsem se zatím zaměstnala prací nebo úklidem domácnosti
Ale teď! Teď se z těchhle dvou dnů v měsíci stal svátek, na který se vždycky moc těším a naplno si ho užívám.
Od doby, kdy jsem se začala mít ráda a raduju se z chvil strávených jen sama se sebou a svými myšlenkami. Zajdu si na jógu, na procházku, rozvalím se v čajovně s knížkou, pustím si film nebo si třeba koupím nějakou dobrou kvalitní čokoládu a sednu si s ní na lavičku v parku.

Dneska jsem se rozhodla část tohohle Katčina svátku věnovat i vám. A napsat pokračování článku "Proč se mít rád". Moc mě potěšily zprávy od vás a pozitivní ohlasy!

Tohle téma mě opravdu baví a tak možná těch dílů bude nakonec víc ;-) O Lásce se dá přece mluvit do nekonečna a pořád je to obohacující. Obzvlášť, pokud jde o SEBELÁSKU. A nebudeme o ní jen mluvit, pojďme jí prožívat!

 


Postupně se spolu budeme učit mít rádi sami sebe - svoje tělo, svoje Já a svůj život... Který se tím vším od základu začne měnit!
 

Dneska se budu věnovat osobním rituálům.

Mohla bych dál věnovat tyhle dny, kdy je manžel mimo domov, na kolenou s hadrem a drhnout podlahu nebo leštit zrcadla. Sice bysme měli byt jako ze škatulky, ale rozhodně bych si ten den nijak neužila.
Proto si z něj dělám raději svůj vlastní svátek - nebo jinak, je to můj RITUÁL!

Osobní rituály jsou velmi důležité, protože se při nich napojujeme na své vlastní já. Jako bychom měli rande sami se sebou. Připadá vám to srandovní? Až je také zapojíte do svého života a vyzkoušíte, pokud své rituály ještě nemáte, pochopíte, jak velkou moc mají!

Co přesně myslím tím osobním rituálem? Chvíli, příležitost, den,... které věnujete pouze sami sobě a nenecháte si je nikým a ničím narušit. V danou chvíli mají prioritu číslo 1.
Klidně si je napište předem do diáře, ať na danou událost nezapomenete a můžete se na ní i těšit.


Tím, že si ve svém programu vyhradíte čas pro sebe, pro svoji pohodu a potěšení, dáváte důkaz sami sobě, že jste důležití. Že si ten čas a péči zasloužíte.


Při těchle rituálech budete jen sami se sebou a v tuhle chvíli máte tu nejlepší příležitost pracovat na láskyplném vztahu se svým Já. Nebudete zaměstnaní prací, učením, dětmi, domácími pracemi, rozhovory s přáteli nebo partnerem. Budete zde jen vy a zase vy.

Vyhledejte místo, které vám bude příjemné a nikdo vás zde nebude rušit. Je už jen na vás, jak svůj rituál pojmete. Co je ale důležité, vytvořte si PRAVIDELNÉ rituály dvojího typu - malé na denní bázi a větší v rámci alespoň jednoho půldne nebo lépe celého dne minimálně 1x za dva týdny.

Pro příklad a inspiraci vám popíšu moje osobní rituály.

Jóga pro tělo i duši
Jóga dvakrát týdně ve stejnou dobu je čas jen pro mě, moje vzácné tělíčko a duši, která v něm sídlí. Přes to nejede vlak! Krásně se protáhnu - každý sval, každou šlachu, každý kloub. Vše pomalu a citlivě. Je to jiné než při silovém tréninku. Při józe se vše děje pomalu a nejde přes bolest. Jen tam, kde cítíte příjemné uvolnění. Jóga má podle mě zázračnou moc. Nevěřila jsem tomu, dokud jsem jí sama nezačala pravidelně praktikovat. Úžasně se při ní zklidníte, odpojíte od všech chaotických a rušivých myšlenek a dokonale procítíte a uvědomíte si cele svoje tělo od palce u nohy až ušní lalůčky.

Když se probouzí nový den
Nový den je vždycky takový nový začátek. Příležitost něco změnit, okamžik, kdy se otvíráte novým možnostem a příležitostem. A na té vlně, na kterou se naladíte ráno, pojedete po zbytek dne.
Takže já když se ráno vzbudím, první o čem začnu přemýšlet je, co mě ten den čeká, na co se můžu těšit a co zajímavého nebo užitečného pro ostatní bych mohla uskutečnit. Hned se mi lépe vstává, protože mám jasný a motivující cíl.
A už probuzením začíná můj každodenní ranní rituál. Klidně si přivstanu, abych si ho mohla užít. Ráno má svoje osvěžující kouzlo, které bych v pozdější části dne už nenašla.
Uvařím si kávu, nachystám si zdravou a krásnou snídaní, všechno hezky naservíruju na stůl a občas zapálím i svíčky. Když vstává a snídá manžel se mnou, nachystám to i pro něj, ale když ne, dám si na všem záležet i jen sama pro sebe. Protože je to krásné a taky tím vyjadřuju úctu a důležitost sama sobě. A pokaždé z toho mám radost.
Snídám pomalu, vychutnávám si jídlo, nikam nespěchám a u toho si čtu nebo jen pokračuju v myšlenkovém pochodu týkajícího se nového dne, který je celý přede mnou.

 Tréninky
Necvičím jen proto, abych byla zdravá, štíhlá, měla svaly a kondici. Ale taky proto, možná hlavně proto, že trénink je můj rituál. 5x týdně v pondělí, úterý, ve středu, v pátek a v sobotu sbalím tašku a jdu si užívat svojí dynamickou meditaci. Překonávat vlastní limity a dělat to, co mám ráda - hýbat se.


Občas je fajn trénink se sparingem nebo trenérem, ale já nejraději chodím sama. Při tréninku kdy se pořádně potím a moje tělo je zavalené adrenalinem a endorfíny mi přicházejí nové myšlenky, cítím se silná, odhodlaná a svobodná. Vím, že dělám něco pro sebe, pro svoje tělo, krásu, zdraví a z toho mám dobrý pocit. Mohla bych zůstat v pohodlí domova a nemuset překonávat bolest a hecovat se. Ale já vím, že jsem důležitá a proto chci být co nejzdravější a nejkrásnější, takže mi za to ta hodina 5x týdně stojí. Já za to stojím!

Katčin den
Ten už jsem vám zhruba popsala na začátku článku. 2 dny v měsíci mám jen a jen pro sebe. Ráno po snídani se hezky obléknu, učešu a nalíčím. Ne pro ostatní, ale sama pro sebe. Chci se líbit sama sobě a dobře se cítit.
A vždycky si naplánuju něco pěkného a příjemného. Jdu na oběd s mamkou, tátou nebo navštívím sestru s neteří. Zajdu si na nákupy a koupím si něco hezkého na sebe. I když to třeba zrovna nepotřebuju, ale chci si jen udělat radost.
Taky si třeba vezmu knížku a jdu na pár hodin do čajovny. Čajovny mám ráda. Sundáte si boty, pohodlně se rozvalíte do polštářů, dáte si nějaké dobré pití a můžete tam trávit hodiny a hodiny, aniž by se nad tím někdo pozastavoval. Je tam příjemné příšeří a hezky to tam voní.
A taky si můžete vzít zápisník a zapisovat si svoje myšlenky, nápady. Budete překvapení, co zajímavého se vám vyrojí, když se uvolníte, nikam nespěcháte a užíváte si jen svůj čas. Často to bývají ty nejlepší nápady!

Mohla bych pokračovat dál a dál. Ale vy už jistě představu máte a sami si poradíte. Naplánujte si svoje rituály ještě dnes! Nebojte se být tak trochu "sobci". Vy si to zasloužíte!

A na závěr dnešního článku vám zadám dva úkoly.

Dva úkoly na každý den:

1) Pokaždé, když projdete kolem nějakého zrcadla nebo se půjdete nalíčit, vyčistit si zuby, zkontrolovat účes,... Usmějte se na sebe. Ne jen nějaký úšklebek, ale od srdce si věnujte milý úsměv a řekněte si: "Mám tě ráda." "Miluju tě." nebo "Jsi tak krásná!" Jeden z těchhle výroků nebo klidně všechny po sobě. Udělejte to pokaždé, i kdyby to mělo být 30x za den.

 2) Minimálně jedenkrát za den, třeba večer před spaním, se obejměte. Jednoduše si překřižte paže před tělem a obemkněte je kolem trupu. Levou tvář přitiskněte na levé rameno a sevřete paže těsněji a zavřete oči. Zkuste to hned teď! Je to příjemné, že? Setrvejte v téhle pozici, dokud neucítíte příjemný uklidňující pocit. Takový jako když vás obejme partner, kamarád nebo maminka. V jejich náruči se tak cítíte, protože vám tímto blízkým gestem dávají lásku a projevují náklonost. A teď vy to samé projevujete sobě. Směrujete lásku a něhu k sobě samým.

Můžete mít lásku, aniž by vám jí dával někdo druhý. A je to tak překrásný pocit...


Komentáře  

 
Šárka K.
# Šárka K. 2016-06-03 14:43
Článek pěkný, je na něm hodně pravdy, ale je také poznat, že nemáte děti, proto máte dost času na sebe. Ale netvrdím, že i s dětmi si nejde ukrást čas jen pro sebe, ale určitě ne 5x týdně :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Simič
# Simič 2017-01-06 13:20
Přesně tak je to všechno krásné, přála by si to tak mít každá z nás ale upřímně když malá konečně usne a já si chcu dát blbou vanu s pěnou a vydechnout tak sotva to udělám tak jakoby měla radar tak se vzbudí takže honem jit zase uspat a pak uz se jenom osprchuju protoze to nema cenu se vracet do studene vody. Ráno když začnu pravidelně cvičit jogu než se vzbudí malá tak po týdnu se začla budit ve stejný čas a já nebudu vstávat a posouvat si čas ve 4 se mi fakt nechce vstávat kdyz jdu spat někdy o půl noci. Jedině kdy mám trochu volna pro sebe jsou návštěvý prarodičů ti ji na chvíli zabaví a já si aspon v klidu vypiju kafe a zajdu na záchod. Neni to tak jednoduché. :-(
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit