V této rubrice bych se s Vámi chtěla podělit o své zkušenosti s různými rostlinnými výrobky a potravinami, které jsem vyzkoušela. Jaké značky se mi nejlépe osvědčily, co mi chutnalo a co naopak ne. Uvádím pouze svoje názory a poznatky, které nejsou obecnou pravdou pro všechny, ale můžou Vám být určitým vodítkem při výběru a nákupu nových výrobků. 

Tofu - jaké vybrat

Pokud teprve s rostlinnou stravou začínáte či se díky ní snažíte alespoň ozdravit jídelníček, jistě pátráte po různých zdrojích bílkovin, které byste jen prostřednictvím zeleniny a ovoce do sebe dostávali stěží. Bohatými rostlinnými zdroji jsou především semínka a luštěniny, jak se můžete dočíst v našem článku věnovanému bílkovinám. Zde se také můžete dovědět, že na bílkoviny vůbec nejbohatší luštěninou je sója. Ale pozor, sója je zároveň špatně stravitelná a nemusí tedy našemu tělu dělat dobře. Toto téma je zase rozvedené ve článku o sóje


     Pokud je ale zpracovaná přirozeně tradičním způsobem ve formě tofu, je pro nás ideálním zdrojem minerálních látek, vitamínů, především právě bílkovin a zároveň s minimem tuku. Tím se také stává ideální potravinou vhodnou pro sportovce.
     Tofu pochází z Asie a je snad nejznámějším a nejoblíbenějším zdrojem bílkovin veganů. Upravovat se dá na tisíce způsobů na slano i sladko.

Výhodou je, že ho dnes můžete koupit v každé zdravé výživě, Dm drogerii či středně zásobeném supermarketu. Možná Vás to překvapí, ale tofu se výrobce od výrobce liší. Také jsou různé druhy a kvality tofu. Aby jste se dokázali v nabídce orientovat a neudělali chybu při výběru, přináším Vám přehled a doporučení ze své vlastní zkušenosti tofu milovníka a znalce ;-)


NATURAL, UZENÉ, OCHUCENÉ Jedná se o tofu klasické, které má hrubší, drolivou a pevnou

                                                                konzistenci.

Sunfood

Asi nejrozšířenější výrobce a dodavatel tofu u nás. Není z GMO sóji, což je velmi důležité a dobré. Chuťově i kvalitně je velmi dobré a výhodou je, že tato firma nabízí tofu v několika variantách - natural, uzené, marinované a pak různé ochucené se zeleninou, mořskou, řasou, lahůdkové, pórkem nebo česnekem. Ať vyzkoušíte kterékoli, neuděláte chybu. Každý si oblíbí jiné.

Natural je na jedničku mezi přírodními. Pak chválím marinované a z ochucených, které se hodí jen tak k pečivu mě nejvíce zaujala příchuť s mořskou řasou.

Kde koupit: Zdravá výživa, supermarkety (např. Billa, Albert)

www.sunfood.cz
 

Country life

Od této značky už je také k dostání jejich vlastní tofu. Natural či uzené a řekla bych, že je téměř totožné se Sunfoodem. Prodává se však ve větším 250g balení a je v bio kvalitě.

Kde koupit: Prodejny Country life

www.countrylife.cz


Alnatura

Ač je Alnatura mojí nejoblíbenější značkou, co se týče tofu, dost mě zklamalo. Nabízí se ve třech variantách - natural, uzené a uzené s mandlemi. Ani jedno mi nepřijde chuťově ani strukturou moc dobré. Navíc asi nebude moc čerstvé, protože ho skladují běžně v regálech bez chladničky. Natural můžete použít na pomazánky a také mě naopak mile překvapilo, jak dobře fungovalo na způsob "míchaných vajíček" rozdrolené a orestované s kořením.

Kde koupit: DM drogerie, Globus


 

www.alnatura.de

Tai-fun

Firma Tai-fun vyrábí klasické tofu natural, které jsem nezkoušela, kvůli vyšší ceně, ale především různá ochucená tofu, která jsou přímo excelentní! Vřele můžu doporučit olivové a bazalkové, které je výborné jen tak k celozrnnému pečivu se salátem. Dále dělají ještě rosso a se sezamem a mandlemi. Dobré by bylo určitě i k vínu. Zvláště to olivové. Za zmíňku stojí také tofu párky od této značky, které jsou nejlepší, jaké jsem zatím ochutnala, navíc se sympatickým složením. Negativem je vyšší cena. U ochuceného tofu kolem 70-80kč za 200g, párky asi 130,- za 200g. Ale jako lahůdka k výjimečným příležitostem stojí za to! A navíc v Bio kvalitě.

Kde koupit: Kamenné prodejny Bioobchod.cz nebo jejich

                     e-shop www.bioobchod.cz
 

www.taifuntofu.de


Veto

Tato firma vyrábí sojové výrobky a tofu. Zmiňuji ji především proto, že má nejlepší uzené tofu, na které jsem zatím narazila. Je opravdu jemné a lahodné. Výrobky jsou ze sóji, která není GMO a z přírodních ingrediencí.
Kde koupit: Zatím jsem na něj narazila pouze v hypermarketech Globus, kde ho pravidelně nakupuji. Ale mělo by být k dostání i v Tescu.


www.tofu.cz


 

HEDVÁBNÉ - jemné měkké tofu, zcela hladké, k výrobě sladkých i slaných krémů nebo na zapékání

Mori-nu

Pokud vím, tak jediná značka, od které se u nás dá sehnat hedvábné tofu je Mori-nu, pak ještě výjimečně Tai-fun. Tento druh tofu je zcela odlišný od toho klasického. Prodává se v krabičkách, podobným těm od mléka a má zcela jinou konzistenci. Je zcela hladké, jemné a měkké. Dostupné je ve třech variantách - měkké, pevné a extra pevné. Dají se z něj vyrábět rozličné pokrmy - rostlinné krémy, dresinky, koktejly, použít ho můžete i na zapékání. V podstatě Vám může nahradit jogurt, smetanu, tvaroh, dokonce i vejce v receptech. Opět není GMO.
      Škoda jen, že je tak málo k dostání.

Kde koupit: Japonské potraviny v Praze na Korunní, asijský obchod Modrý Slon také na Korunní (pokud znáte další prodejny, kde koupit hedvábné tofu, napište mi e-mail a já ji doplním do seznamu)

store.veganza.cz


 

Recepty z tofu:                                                                                                  Související články:

 Tofu pomazánka                                                                                                  Kortroverzní sója
Falešný vajíčkový salát                                                                                        Rostlinné zdroje bílkovin
Palačinky s vanilkovým krémem a ovocem
Míchané tofu alá vajíčka
Pečené tofu se zeleninou a thajskou arašídovo-kokosovou omáčkou
Palačinky s krémovým špenátem
Quiche s tofu nápní a rýžovou krustou
Jarní závitky
Nepečený cheesecake
Bramborový salát

 

Komentáře  

 
Zuzana Citkova
# Zuzana Citkova 2014-02-25 17:37
Kateřino, máte chybku v odkazu na Country Life. Správně je www.countrylife.cz. Jinak skvělé článek. Díky. Zuzana
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katka B.
# Katka B. 2014-02-25 18:11
Děkuji, opraveno ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Olga V
# Olga V 2014-08-12 11:25
Našel jsem hedvábné tofu v U Modrého slona na ulici Milady Horákové - to je 45Kč za balíček :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Adelajn
# Adelajn 2014-12-01 23:19
Hedvábné tofu v Litoměřicích v dominikánské ulici ve VITÁLCE. ;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Te
# Te 2014-12-07 11:36
Dobrý den, nově skvělé hedvábné tofu nabízí ve svém eshopu společnost VEGANZ CZ nebo v prodejně PURO na Vinohradech.
veganz.cz/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Canni
# Canni 2015-02-13 16:47
Čerstvé tofu prodávají také v Sapě v Praze, pokud vezmete více kostek (jedna asi 350g), vyjde na 15 Kč jeden :) jinak 20 Kč.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
josef
# josef 2015-03-17 21:51
Výborné tofu vyrábí firma Alfabio - Lunter 5 druhů kalibrované
uzené, lahůdkové,bílé, bazalkové,Chill i. Prodává Zdravá výživa Sokolovská Praha 8
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Janinaaa
# Janinaaa 2015-07-10 23:45
Já kupuju uzené tofu v Albertu, je za dobrou cenu, a mám to u nosu :-) Musím říct, že mě mile překvapilo, na kolik způsobů se dá připravit :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jana_83
# Jana_83 2015-07-17 01:28
My kupujeme v Albertu, mám to nejblíž a líbí se mi i cena :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Martina1996
# Martina1996 2017-02-03 23:04
To co jsi napsala u Tai-Fun nedává smysl, píšeš:


"Firma Tai-fun vyrábí klasické tofu natural, které jsem ezkoušela,
kvůli vyšší ceně, "

Tak zkoušela jsi je, nebo ne, protože z tohoto vyplývá, že jsou drahé, tak jsi je nezkoušela.

Hned ale za tím píšeš:


"ale především různá ochucená tofu, která jsou přímo excelentní!
Vřele můžu doporučit olivové a bazalkové, které je výborné jen tak k celozrnnému pečivu se salátem."


takže jsi to zkoušela, v tom případě by sis to měla upravit, ať to zní logicky.


Díky, Martina


BTW: Nic ve zlym, jen, že mi to moje blonďatá hlavička ze začátku nebrala, abych to pochopila, musela jsem to číst víckrát........ ............ :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit