Hydratace

I když toto téma může někomu připadat jako kliše, vzhledem k jeho důležitosti a momentální aktuálnosti je skoro nutné si ho oživit a zopakovat. Zvláště v parném letním počasí nesmíme na dostatečný pitný režim zapomínat. Mnoho tekutin ztrácíme přes kůži potem a také  dechem.

Naše tělo se skládá ze 70% vody. Voda je důležitým nosičem vitamínů, minerálů a zajišťuje správné funkce našeho organismu. Pokud navíc sportujete, je ztráta tekutin ještě větší.

Nedostatek tekutin může způsobit podrážděnost, únavu, nízkou hladinu energie a bolesti hlavy. Dlouhodobě vede i problémům s trávením a onemocnění ledvin a močových cest.

 

Které tekutiny jsou vhodné a zdraví prospěšné

 

- Na prvním místě je pitná voda. Ideální je, pokud máte doma přímo tekoucí pitnou vodu nebo vodu ze studánky. Mírně mineralizovanou. Šikovné jsou také filtrační konvice.

- Bylinné čaje. Pokud nemáte ve vedru chuť na teplý čaj, udělejte ho do velké lahve a vychlaďte v lednici. Výborný je třeba z čerstvé máty, kterou si můžete vypěstovat na zahrádce. Krásně osvěží. Výborně chutná mírně oslazený medem a dochucený citrónovou šťávou. Ledově vychlazený je přímo báječný! 

- Zelený čaj. Ten se může připravovat i jinak než zalitím horkou vodou. Vynikající je macerovaný. Tedy luhovaný ve studené vodě. Zachovává si tak o mnoho více látek - antioxidantů, vitamínů, atd. Kupte si nějaký kvalitní, sypaný. Výborný je třeba japonský čaj sencha, který obsahuje hodně chlorofylu. Dejte 5g čaje do lahve a zalijte litrem studené vody. Dejte přes noc do lednice a druhý den si můžete užívat osvěžující lahodný nápoj, který Vás zároveň povzbudí.

- Ovocné a zeleninové džusy. Nejlépe připravené po domácku v odšťavňovači. Můžete je pít 100% nebo ředěné vodou. Doplníte tak i důležité vitamíny, minerály a enzymy. Třeba taková melounová šťáva v horkém létě, to je něco! Pokud nemáte odšťavňovač, stačí dužinu rozmixovat a přecedit.

- Sklenice vody ihned po probuzení. Hydratace hned po ránu je velmi důležitá. Sklenka vody pokojové teploty, doplněná lžící citrónové šťávy či jablečným octem ihned nastartuje metabolismus a podpoří dobré trávení a vylučování.

- Dalším skvělým hydratujícím nápojem, který naše tělo v létě osvěží, je kokosová voda. Ta je skvělou náhradou iontového nápoje během nebo po ukončení tréninku. Obsahuje důležité elektrolyty.

 

Kterým nápojům se naopak vyhnout

- tvrdý alkohol

- hodně sycené nápoje

- limonády slazené rafinovaným cukrem nebo ještě hůře umělými sladidly

- káva -  ta ještě více tělo odvodní

 

A teď pár tipů na letní super osvěžující koktejly

Karibský povzbuzovák

- 1 dl kokosové vody
- 1 dl ananasového džusu
- I dl macerovaného čaje sencha
- led

 

 

 

 

Všechny ingredience promíchejte. Sklenici naplňte do poloviny ledem a přelijte hotovým nápojem. Vychutnávejte brčkem a nechte se unášet.

 

Růžový vánek                                                                        

- 1dl grepového džusu
- 5 kapek stevie
- šťáva z 1/2 citrónu
- 2 dl jemně perlivé vody
- led                                  

 

 

 

Sklenici naplňte do poloviny ledem. Nalijte džus, vymačkejte citrón, nakapejte stevii a dolijte vodou.

 

 

Mátový ledňák

- hrst čerstvé máty
- šťáva z půlky limetky
 
- 1 dl jablečného džusu
- 5 kapek stevie
- 1 dl filtrované vody
- led

 

 

 

Lístky máty vložte do sklenice a zalijte 1 dl horké vody a nechte 10 minut luhovat. Přidejte kostky ledu, džus, šťávu z limetky, stevii a dolijte vodou.


Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit