Plyometrický trénink

 

Už jste se s tímto pojmem setkali? Pokud ne, určitě by měl zaujmout Vaši pozornost. Tento druh cvičení může přinést žádoucí oživení Vaší rutiny a napomoci Vám ke kvalitnějším výsledkům.

Plyometrie se využívá ve velkém množství různých sportovních odvětví - tenisu, fotbalu, hokeji, basketbalu, skoku do výšky,... Jedná se o opak statického cvičení a jeho hlavním úkolem je rozvoj dynamické a výbušné síly. Při provádění cviků jde o vyvinutí co největšího výkonu v co nejkratším čase. Zlepšuje se tak nervosvalová aktivita a rozvíjí se rychlá svalová vlákna, která se zapojují právě při dynamických pohybech.

Pokud budete zařazovat tento typ cvičení mezi klasické posilovací a aerobní tréninkové jednotky, dosáhnete postupně kvalitního a vyváženého rozvoje síly a vytrvalosti. Také se projevý efekt ve formě štíhlých vyrýsovaných a hlavně pružných svalů.

Není to však žádná lehká rozcvička. Plyometrické cviky Vám dají řádně zabrat. Zadýcháte se, zpotíte a nakopnete metabolismus. Tím však podpoříte žádoucí spalování tuků. Další výhodou je, že pylometrické cviky nejsou izolované, ale zapojují několik svalových skupin současně. Což je právě přínosné pro symetrický a vyvážený svalový rozvoj.

 

 

Jak vypadá takové plyometricé cvičení?

Jsou to především různé výskoky, odrazy a švihy. Většinou bez zátěže s pomocí míče, při opravdu obtížné formě možno i se zátěží.

 

Dřepy s výskokem, výskoky a seskoky na lavičku, přeskok přes překážku, střídavé výpady s výskokem, kliky s odrazem, zkracovačky s hodem míče, házení míče v leže na zádech
 


Je třeba dbát však maximální opatrnosti. Jedná se o náročné cviky, které zatěžují kromě svalů i klouby a vazy. Když se však budete držet následujících rad, budete z plyometrického tréninku jedině profitovat. Díky této nové stimulaci postupně posílíte vazy, klouby a šlachy. Díky tomu budete tak odolněji čelit rizikům zranění při tréninku.

 

Zásady pro plyometrické cvičení

  • Vybudujte svalovou základnu. Než s plyometrickými cviky začnete, je nutné mít nějaký základ z klasického statického tréninku - posílené svaly, klouby a šlachy, které tuto zátěž zvládnou. Pokud byste se do plyometrie pustili jako úplní začátečníci, hrozilo by vám poranění během cvičení.
  • Plyometrické cviky jsou náročné na rovnováhu a stabilitu. Začněte nejprve s jednoduššími cviky, nacvičte si výskoky a dopady. Při dopadech je důležité brzdit pohyb svaly a dopadat na špičky a až pak došlapovat na celé chodidlo.
  • Před tréninkem svaly zahřejte krátkou aerobní aktivitou.
  • Po plyometrickém tréninku je ještě mnohem důležitější odpočinek. Zařazujte ho maximálně 1 - 2x týdně nebo jen ve formě pár cviků, kterými proložíte klasický statický trénink.

 

Již brzy se můžete těšit na tréninkový plán s využitím plyometrie.


Komentáře  

 
Ophelia
# Ophelia 2014-04-29 20:54
Těším se na další článek o tomhle druhu cvičení :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Gottliebová Ivana
# Gottliebová Ivana 2016-06-02 14:33
Zajímavý článek
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit