Lahůdkové droždí

Jestli existuje nějaká ingredience, která u mě doma nikdy nesmí chybět, pak je to lahůdkové droždí. Kupodivu ho zná jen málo lidí. A to je velká škoda. Protože díky jeho využití získáte mnoho důležitých živin a mikronutrientů a také dodá vašim pokrmům lahodnou chuť. Jak jinak, když je lahůdkové :-) Kdyby mi náhodou došly proteinové koktejly nebo skořice, asi bych hlásila poplach. Ale bez lahůdkového droždí už si vaření neumím představit.


Setkat se s ním také můžete pod názvem tebi nebo francouzské droždí. Právě ve Francii má totiž svůj původ. Nechte se zmást názvem. Tohle droždí není aktivní. Tedy nevyužívá se k žádnému druhu kynutí ani kypření. Je to vlastně taková superpotravina, která se využívá jako dochucovadlo. A proč bychom ho měli do jídelníčku zařadit?


Nutriční kvality

Skládá se z 50% z bílkovin! Přitom má nízký obsah tuku a vyniká vysokým obsahem vitaminů skupiny B. Dokonce se řadí mezi jeden z nejbohatších zdrojů těchto vitamínů vůbec. Ty se podílí na metabolismu sacharidů, podporují nervovou soustavu a zajistí krásnou pleť. Dále je bohaté na minerální látky, z nichž nejvýznamnější je obsah chromu. Ten napomáhá efektivnímu využití glukózy a tím snižuje chuť na sladké. Lahůdkové droždí je vhodné i pro bezlepkovou dietu. Má mírně slanou chuť, takže díky němu můžete snížit obsah přidané soli v pokrmech.

 

 


Využití v kuchyni

Použití je velmi široké. Hlavně pokud vyřadíte mléčné výrobky, nahradí vám v pokrmech tolik oblíbenou sýrovou chuť. Dokonce s ním dosáhnete i falešné "vajíčkové" chuti. Zvláště když ho ještě zkombinujete s černou solí. Pomazánky, omáčky, polévky, saláty,... Díky lahůdkovému droždí získá každý pokrm šmrnc a jemnost. Například, když ho smícháte 2:1 s rozemletými kešu oříšky, získáte výbornou bezmléčnou alternativu k parmazánu, která je vynikající na těstoviny nebo salát. Posypat si s ním jednoduše můžete i namazaný chleba.

 

Recepty s lahůdkovým droždím:


Falešná sýrová omáčka
Falešný vajíčkový salát
Tofu pomazánka

 

A kde ho seženete? V každé zdravé výživě a už dokonce i v supermarketech Tesco a Globus nebo u nás na Veganza Store.

 

 


Komentáře  

 
Martina Novakova
# Martina Novakova 2014-02-26 18:53
Ze som sa ja skor neodhodlala vyskusat ho!!! Mam ho kupene uz asi pol roka a nasypala som ho na tofu "prazenicu" az dneska... to je taaaak dobreee! :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katka B.
# Katka B. 2014-02-26 19:05
No já bez něj nemůžu žít :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Hanka R.
# Hanka R. 2014-07-06 13:31
Tak jsem si na dnešek naplánovala řapíkatý celer se "zálivkou" z kešu a lahůdkového droždí a teprve teď jsem přišla na to, že lahůdkový droždí není to samý co pekařský :D ..Pomoooc, můžu použít ty klasický kvasnice, nebo to bude úplně o něčem jiným? Děkuju :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katy B.
# Katy B. 2014-07-14 11:34
Je to úplně něco jiného :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Lucie K
# Lucie K 2015-11-09 08:44
Nevíte, kde se dají najít v tescu? Myslím oddělení, včera jsem se tam byla podívat a nevím ani, ve kterém regálu jej hledat. Moc díky
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Valinka
# Valinka 2016-01-30 20:43
Zdrava vyziva :) v Tescu
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit