Chia semínka

Zprvu jsem k nim byla trochu skeptická. Taková malinkatá šedá semínka bez chuti a zápachu. A za tolik peněz? Raději jsem vždy sáhla po svých oblíbených konopných nebo nasekaných oříškách či máku.

Pak jsem o nich ale zase znovu někde četla, jak jsou výživná, zdravá a přínosná především pro sportovce, tak jsem jim dala ještě šanci. No a udělala jsem dobře, protože teď jsem se do nich úplně zamilovala :-)

Z hlediska nutričního hodnot jsou vynikající! 100 g semínek obsahuje 20g bílkovin a o dost méně tuků než jiná semínka či oříšky, pouhých 30g. Zbytek jsou kvalitní sacharidy a vláknina. Té obsahují obzvláště hodně. Díky nerozpustné vláknině mají tu svojí jedinečnou vlastnost, pro kterou si mě získaly. Stačí 3-4 lžíce smíchat s hrnkem tekutiny a nechat odležet (nejlépe přes noc) a vznikne vám úžasná pudinková konzistence! Takže když použijete jako tekutinu nějaké rostlinné mléko, přidáte vanilku, skořici či kakao a na závěr vmícháte nakrájené ovoce, tak máte vynikající svačinku!

 

 

 

Tenhle pudink nebo gel, jak chcete, vás skvěle zasytí a zažene chutě na sladké. To hlavně díky tomu, že pomáhá pozvolna uvolňovat energii ze sacharidů. Takže významně pomáhá i při hubnutí.

 

 

Využití

  • Další možností je přidání semínek do koktejlu. Bude díky nim krásně hustý a opět více zasytí. 
  • Stejným způsobem si můžete vyrobit i náhražku vajíčka do různých receptů. Mají také pojivovou vlastnost. 
  • Zkuste si vyrobit přírodní iontový a energetický nápoj. Smíchejte 1:1:1 čerstvý ovocný džus, kokosovou vodu a odvar nebo ještě lépe macerát z kvalitního zeleného čaje. Přidejte 1-2 lžíce chia semínek a popíjejte před zahájením i v průběhu sportovního výkonu.
     
  • Skvělý je také chia džem. Stačí rozmačkat ovoce na kaši, například jahody, dosladit medem či sirupem a přidat chia semínka. Opět nechat odležet co nejdéle. Můžete ho použít jako klasický džem na opečený toust, palačinky, lívance,..   

 

 

 

Co obsahují

Vápník
Semínka chia obsahují až pětinásobek vápníku, než je v mléce

Omega-3
Omega-3 mastné kyseliny tvoří většinu (60%) z celkového obsahu tuků.

Vláknina 
Třetinu hmotnosti semínek chia tvoří vláknina. Obsah rozpustné vlákniny z jejího celkového množství je asi 25%. Dospělá osoba by měla denně přijmout cca 25 – 35g vlákniny.

Boron 
Boron je minerál, který je velmi důležitý pro stavbu kostí

Proteiny
Chia semínka jsou bohaté také na proteiny. Ty tvoří asi pětinu jejich váhy. Chia semínka jsou vhodná pro sportovce, kteří vyvíjejí velkou fyzickou námahu, ale také pro osoby držící dietu a malé děti.

 


Antioxidanty
Chia semínka obsahují celou řadu antioxidantů, jako jsou vitamíny C a E či skořicové kyseliny. Vitamíny chrání před oxidací omega mastné kyseliny a prodlužují jim tak životnost. Chia semínka jsou známá několikaletou životností, aniž by utrpěly ztrátou živin. 

Elektrolyty
Aby byla v těle zajištěna správná regulace energie a tok vody skrz buněčné membrány, je třeba pravidelný přísun elektrolytů. V semínkách chia jsou obsaženy elektrolyty jako je draslík, hořčík, sodík a řada dalších. Elektrolyty se z těla dostávají pocením. Semínka chia jsou jejich nenahraditelným zdrojem při zvýšené fyzické aktivitě.

 

Dejte jim také šanci ;-)

 

A kde je koupit? Dnes jsou už celkem běžně dostupné ve zdravých výživách a nebo je můžete také pořídit na Veganza Store ;-)

 

 
 
 
 

Komentáře  

 
Eva Pecháčová
# Eva Pecháčová 2014-05-15 08:09
Ahoj......včera som ich po 1x kúpila ..... mám 2,5 ročne dvojičky, sme rodinka vegetariánov a netušila som ako ich použiť v kuchyni ...... a preto ďakujem za inšpiráciu ..... :-) ako vidím možností je vela, treba len odvahu a chuť skúsiť niečo nové .... prajem krásny deň
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Lucie Pravdová
# Lucie Pravdová 2014-09-09 14:21
já do této chvíle přidávala pouze do kaší, takže už mám další inspiraci :-) Díky!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Reník
# Reník 2016-05-30 19:50
Dají se koupit už téměř všude i v supermarketech. Zatím nejlevnější jsem našla kilo za 129 korun. Pro velkospotřebite le jako já super! :lol:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit