Pokud jste jako já milovníci arašídového másla, jistě vás potěší možnost, že si ho můžete udělat doma. Skvěle se hodí do sendvičů, na svačinu s měsíčky jablka, do omáček, dezertů a pomazánek nebo dokonce koktejlů. Obsahuje hodně bílkovin a zdravých tuků.
Co si budeme povídat, kvalitní arašídové máslo není zrovna nejlevnější záležitost.
Arašídy neboli burské oříšky – buráky, mají špatnou pověst, jelikož je na ně mnoho lidí alergických. A také především kvůli častému výskytu plísně, která produkuje rakovinotvornou látku aflatoxin.
Pokud tedy chcete skutečně kvalitní arašídové máslo, u kterého máte jistotu, že aflatoxiny neobsahuje, bez váhání kupte bio kvalitu. Tato másla jsou vyráběna z čerstvě sklizených a upražených arašídů, které procházejí přísnými kontrolami na aflatoxiny. Sklenička takového máslo však stojí kolem 80 korun.
Další možností je právě výroba vlastní domácí burské pomazánky. Budete mít radost, že jste si ho udělali sami a také něco málo ušetříte. Pytlík bio arašídů stojí ve zdravé výživě kolem 30 korun. Také vám odpadá pracné loupání. Určitě ale doporučuji koupit právě tyhle, protože ty ze supermarketu, prodávané ve velkých pytlích nebo na váhu, s velkou pravděpodobností aflatoxiny obsahují.
Říkáte si, že na to nemáte vybavení? Anebo že to je moc pracné? Možná vás překvapí, jak jednoduché a nenáročné to je. A z výsledku budete nadšení. Já jsem často nadšená tak, že skleničku vyprázdním během pár dnů 🙂
1 sklenice, příprava 15 minut
- 400g bio nepražených arašídů
- 1 PL medu nebo sirupu
- 1 čl mořské nebo himalájské soli
Jdeme na to!
Arašídy musíme nejprve opražit. Jak možná víte, arašídy nejsou ořechy, ale luštěnina. Syrové by vám moc nechutnaly a ani se nedoporučují syrové konzumovat. Až po upražení budou křehké a získají svojí typickou chuť. Upražit je můžete na pánvi nebo na plechu. V obou případech na sucho.
Pokud zvolíte pánev, trvá to opravdu jen pár minut. Opékejte je na mírném plameni a stále promíchávejte. Jakmile budou zlatavé ze všech stran a začnou vonět, máte hotovo.
Pokud je budete opékat v troubě, roztopte ji předem na 180 stupňů, rozložte buráky na plech do jedné vrstvy a vložte do rozpálené trouby. Často je hlídejte a několikrát promíchejte. Bude to trvat přibližně 10-15 minut.
Přendejte je na talířek a nechte vychladnout. Nyní přijde na řadu mixér. Potřebujete sekáček s otočným nožem. Čím vyšší výkon, tím lepší.
Pokud budete chtít "crunchy" variantu, tedy s křupavými kousky, nejprve arašídy nasekejte na hrubo. Odeberete dvě lžíce stranou.
Pokračujte v mixování dál, až získáte jemný prášek. Po každé fázi nechte mixér aspoň chvilku odpočinout, abyste ho nezavařili.
Jak budete pokračovat, začne se uvolňovat olej a tím se z prášku začnou vytvářet hrudky. Tyhle kusy se začnou držet na stěnách, takže budete muset co chvíli mixování zastavit a se sekáčkem zatřepat.
Hrudky budou větší a více kompaktní.
Jakmile přijde chvíle, že už kusy nebudou ulpívat na stěnách, ale začne se dole vytvářet kaše, kterou budete moci už kontinuálně mixovat, máte skoro vyhráno.
V tuhle chvíli přidejte sirup a sůl. Není to sice nutné, ale dodá to chuti opravdový šmrnc! Teď už jen mixujte do požadované konzistence. Záleží jen na vás, jestli chcete máslo dokonale hladké nebo může být trochu hrubší.
Když už jste s výsledkem spokojení, vmíchejte arašídové kousky, pokud jste si je na začátku dali stranou.
Burákovou pomazánku teď přendejte do připravené vyvařené sklenice a zavíčkujte. Uchovávejte ve špajzu, nebo v ledničce.
mooc dekuju za tento recept! jen dotaz – mohla bych si poridit ty jiz uprazene arasidy ve slupce a oloupat je? ma to nejak vliv na kvalitu, chut? ono sehnat neprazene a nesolene je trochu slozitejsi a taky nekdy docela zbytecne drahe. ikdyz opet- pry jsou k nam arasidy dodavane ve spatne kvalite (plesnive?)jakou mate zkusenost?
Všechny odpovědi más v článku 😉
Mě by spíš zajímalo, dke se dá sehnat mořská nebo himalájská sůl 🙂
Tak různě – zdravá výživa, supermarket, Dm drogerie,…
nejspíš v moři nebo v Himalájích 😀
Všude. Kde se asi vzala ta nemořská, nehimalájská sůl?,
Mají jí dnes všude. Dotaz mě tedy dost překvapil 🙂
Smím se zeptat, jaký typ mixéru jste použili? Něco mám doma, ale nevím, zda je to vhodné 😀
Odpověď prosím spíše viz [url]odkaz[/url]
a jaký sirup doporučujete?
Sirup může být jakýkoli – agáve, kukuřičný, javorový,… Já používám med.
Právě jsem dodělala 🙂 Je to fantastický … mňam 🙂
Akorát jsem to dělala déle, abych nezavařila motorek u mixéru 😆
Jinak díky za skvělý tip. 😉
Nepražené a neloupané arašídy mají v tržnici Sapa v Praze. 1/2kg za 50,-
Ahoj,
mám několik postřehů.
Lepší je arašídy před mixováním dát do lednice (možná i do mražáku, ale to jsem ještě nezkoušel), olej se začne uvolňovat později a tím si ušetříme čas častým stíráním stěn nádobky.
Taky je dobré mixovat nejdřív na nejslabší výkon, tím se zpomalí zahřívání hmoty a opět uvolňování oleje, který způsobuje lepení na stěnu.
Povedlo se mi takto bezzásahově již někoklikrát máslo udělat.
Mám ale dotaz, jakmile do toho zamíchám sůl, tak mi celá hmota jakoby vyschne. Co s tím? Přidat olej nebo víc medu?
Díky za tipy 😉 S tou solí zkušenost nemám, možná záleží na druhu arašídů a nebo se to děje právě u toho studeného másla. Víc medu určitě nepřidávat. A přidávat olej mi přijde taky škoda, ale pokud ti jde o konzistenci, určitě to pomůźe.
Kvalitním olejem určitě nic nepokazite, zvlášť když hmotu budete používat do vaření (zkuste omáčku s chilli, cibule česnek zázvor, smetana a libovolna zelenina a tofu. K tomu rýži. Já mám doma ještě zelenou chilli pastu a kyselou pastu z tamarindu. Pak je to dokonale indonéské gado gado)
stačí keď mám arašidy pražené nesolené?
Ano, ty už pak stačí jen rozmixovat.
Tak mám hotovo,už chladím,a pak si namažu na bezlepkový toustík. Dík za tip,měla jsem na seznamu pro nákup, takhle škrtám…Jen se zeptám,jinde se píše,že se dělá sladká a nebo slaná varianta,vy přidáváte oboje? Já jsem to tak dala a je to dobré….
Nedá se tomu říkat sladká nebo slaná varianta. Arašídové máslo je takové univerzální, ale jeho chuť se pěkně pozvedne s malým přídavkem soli a cukru/medu/sirupu.
Moc to dobré děkuju za recept.
Chci se zeptat,jestli byste mi neporadili,kde je chyba,mám stejné mandle jako vy na obrázku,opražila jsem,mixovala a stala se mi z toho krásně hladká hmota jako je na posledním obrázku,ale jakmile jsem přidala med a sůl a začala mixovat hmota se mi oddělila na samotný olej a tvrdou hmotu arašídovou,která už se neslepila 🙁 ve finále to ztvrdlo a bylo na vyhození. a ve druhé variantě jsem do krásně hladké pomazánky přidala javorový sirup a opět při mixování začala tuhnout a opět se jakoby olej oddělovat 🙁 nemáte tip,kde je chyba? díky
Bohužel, stalo se mi to stejné – po přidání soli a medu se konzistence másla ztratila a zůstala jen suchá sypká hmota:(
Ale čím to je, nevím 🙁
Mixovat vše hned od začátku
Ahoj, kde a jak dlouho se to vydrží skladovat, aby to nedošlo k újmě?
Jinak já jsem přidala trochu kokosového oleje do toho při mixování a je to bomba a hned se to i lépe mixovalo. Zvládla jsem to v pohodě tyčovým mixérem 😀
taky by mě zajímalo to skladování… Jak se dá uchovat a na jak dlouho? Děkuji za odpověď. 😉
Někde jsem četla, že vydrží měsíc.
Uz se tesim, az vyzkousim 🙂 ale taky by me zajimala trvanlivost a skladovani. Prece jen je to potravina, kterou az tak casto nevyuzivam.
Máslo je dobré, ale tvrdé a při pokusu namazat se drolí, co s tím?
Má domácí nějaký rozdíl na nutričních hodnotách?
Zdravím, chtěl bych se zeptat jaký mixer/drtič si mám pořídit. Mám totiž pouze stolní mixér a s tím je to prý hrozná otrava 😆
Med je fajn, ale s buráky je lepší hnědý třtinový cukr. A rozhodně přikápněte i půl čajové lžičky arašídového oleje!
Jaký mixér používáte? Já dnes koupil drtič o výkonu 200 wattů a neutáhne to 🙁
Váš postup je zatím nejlíp popsaný, uz jsem máslo dělala dvakrát a vas článek me posunul dál Děkuji ☺️
Skvělé, to mě těší 🙂
Ó jé, já je nevychladila. Mám to celé takové zdrclé nějaký nápad kam to použít? Aby to nemuselo letět do koše?
To je škoda 🙁 Nevím, neumím si představit tu konzistenci. Ale určitě se nějaké uplatnění najde:)