Jak vařit bez… 3. díl – mléka

Cha, tak tady to bude brnkačka. Jak nahradíte kravské mléko? Nebudete spíš vědět, co si dřív vybrat. Rostlinných mlék je na výběr celá řada.

Rostlinna-mleka-kupovana

zdroj Shutterstock

Nejznámější je nejspíš sojové. Ale tím rozhodně nekončíme! Dále tu máme:

Rýžové, ovesné, mandlové, konopné, špaldové, pohankové, dokonce makové nebo z kešu oříšků, slunečnicové... A tak dále. Pokračovat bych mohla ještě dál a dlouho.

Skvělá zpráva, že? Nikdy se vám neomrzí, protože má každé jinou, specifickou chuť. Krávy mi prominou, ale ty se můžou jít s obsahem svých vemínek zahrabat. Anebo ho spíš nechat pro telátka, které ho jistě ocení mnohem víc.

Mnoho druhů těchto rostlinných mlék se dá dnes běžně koupit ve zdravé výživě, DM drogerii, a dokonce i větších supermarketech. Pro ty kutivější z vás je zde recept, jak si takové oříškové nebo semínkové mléko udělat doma. A bez větší námahy. Jen je nutné počítat s trochu menší trvanlivostí.

Orechova-mleka-domaci

zdroj Shutterstock

Každé z těchto lahodných mlíček je jiné, každé má trochu jinou chuť a vlastnosti, stejně jako jejich původci. Je tedy třeba vědět, kdy a po kterém sáhnout. Pojďme se podívat na využití těchto rostlinných nápojů v kuchyni.

Pečení

Pro pečení bych doporučila mléko sojové, ovesné nebo rýžové. V buchtě nebo jiném moučníku se chuť stejně ztratí. Tahle jsou levnější, to je hlavním důvodem, proč se pro pečení hodí. A ovesné a rýžové jsou spíše sladká, takže pokrm i mírně osladí. To stejné platí i pro palačinky, wafle atd.

Samozřejmě, nic vám nebrání použít i jiné oříškové nebo semínkové. I ta se pro pečení hodí.

Vaření

Nasladko: Pro obilné kaše se hodí jakýkoli druh. Pokud však budete připravovat pudink, vybírejte už opatrněji. Pro tenhle účel je nejlepší sojové, případně ovesné nebo ořechové. Nehodí se ale vůbec rýžové, špaldové a pohankové. Ty mají spíše vodovější konzistenci a výsledek by nebyl dobrý.

Naslano: omáčky, bramborová kaše, dušený špenát, polévky. Snad není nutné zdůrazňovat, že pro tyhle účely je třeba mléko neslazené a i nesladké. Tedy opět zapomeňte na rýžové nebo špaldové. Sojové je v těchto případech nejlepší volba. Pokud se jedná o jídlo se sladkokyselým tónem, třeba kulajda, hodí se i ovesné.

Smetana

Pokud vaříte smetanové omáčky nebo polévky, dnes už je na trhu mnoho lahodných variant v bezmléčné verzi. Náhrada klasické šlehačky je sojová nebo ovesná smetana (moje oblíbená). Dále si ještě můžete pomoct, jako to dělám já – místo třeba tří hrnků vody a jedné smetany v receptu dejte 4 hrnky sojového mléka. Výsledek je také skvělý.

Dále se vyrábí i rýžová a mandlová. Ty se ale zase hodí spíše na vaření nasladko nebo na polití pohárů.

Pokud chcete jídlo nakyslého charakteru, vyrábí se už i rostlinná zakysaná smetana od značky Dr. Oetker. A musím říct, že je celkem vydařená. 😉 Další možností je hedvábné tofu rozmixované s trochou soli, lahůdkového droždí a citrónu.

Mám tu pro vás také dva recepty na lahodné "sýrové" pokrmy:

O autorovi

Kateřina Blažčíková

Katy se stravuje rostlinnou stravou od roku 2012 a rozhodla se tak ze zdravotních i etických důvodů. Zdravá strava a sport jsou od 16 let jejím velkým koníčkem. Nejvíce propadla fitness a vzhlédla se v osvalené atletické ženské postavě. Byla pro ni tedy výzva zjistit, zda bude možné na rostlinné stravě budovat svalovou hmotu a závodit v kategorii bikini fitness. Podařilo se jí to díky vzdělání a tvrdé dřině a nyní předává svoje zkušenost a znalosti dál formou on-line koučinku, ale také články, youtube videi a příspěvky na sociálních sítích.


>