Tyhle jasně oranžové brambory pocházejí původně z Ameriky. Stejně jako ty nám známé klasické bílé brambory. Říká se jim také sladké brambory. Pokud jste je už někdy ochutnali, jistě víte proč. Mají jemnou nasládlou chuť připomínající pečenou dýni. Proč byste se o nich měli dovědět více a zařadit je do svého jídelníčku? Společně s rýží a ovesnými vločkami jsou nejlepšími zdroji sacharidů.. A to pro jejich schopnost pozvolného a rovnoměrného uvolňování živin. To je jedno z tajemství štíhlých fitness modelek. Ty do svého jídelníčku zařazují batáty denně. A já jsem si je také zamilovala!
Zdroj: shutterstock
V čem batáty excelují
Svoji zářivou barvu získaly díky vysokému obsahu karotenoidů. Patří mezi nejvýživnější druhy zeleniny a obsahují kvalitní sacharidy, 70 % vody, 18 % škrobu a 6 % cukru (dohromady 24 % sacharidů). Jejich energetická hodnota je větší asi o polovinu než u obyčejných brambor. Sladká chuť je díky fruktóze, glukóze a sacharóze. V některých zemích se listy dávají jako krmivo pro zvířata kvůli velkému obsahu železa, vitamínu A, B, C, E a vláknině. Betakaroten je rostlinné barvivo, působící proti vzniku některých druhů rakoviny (žaludku, slinivky břišní, úst a dásní) a makulární degeneraci. V batátech je betakarotenu výjimečné množství (jeden batát dodá 187 procent doporučené denní dávky).
Zdroj: shutterstock
Jaké další důležité látky v batátech naleznete
Draslík je minerál, který působí příznivě na srdeční činnost. Snižuje krevní tlak a riziko vzniku srdečních chorob, ledvinových kamenů a mrtvice. V batátech je bohatě obsažený (397 mg na batát).
Kyselina chlorgenová - předběžné studie ukazují, že tato protirakovinná fytochemická látka může ničit škodlivé karcinogeny a viry.
Kyselina kávová - Tato fenolová sloučenina vykazuje účinky v boji proti rakovině a nemoci AIDS.
Lutein a zeaxantin - Tato dvě karotenoidová barviva propůjčují batátům jejich sytě oranžovou barvu. Mohou pomáhat v ochraně před aterosklerózou, některými druhy rakoviny a očními chorobami.
Nerozpustná vláknina - Konzumace batátů se slupkou zajišťuje vysoký příjem nerozpustné vlákniny, která působí proti vzniku zácpy, divertikulózy, hemoroidů a je účinná proti obezitě. (Středně velký batát dodá přes 2 g nerozpustné vlákniny.)
Pektin - Více než polovinu vlákniny v batátech tvoří rozpustný pektin, který snižuje hladinu cholesterolu.
Rostlinné steroly - Tyto sloučeniny snižující hladinu cholesterolu mohou omezit riziko vzniku rakoviny vázáním karcinogenních činidel v trávicím traktu.
Vitamin B6 - Batáty dodávají značné množství vitaminu B6, který by měl pomáhat v prevenci srdečních onemocnění, mrtvice, deprese a nespavosti.
Vitamin C - Hojné množství vitaminu C obsažené v batátech může podpořit imunitní systém a hojení ran a také pomáhat v prevenci degenerativních očních onemocnění.
Batáty jezte i se slupkou, abyste získali více beta-karotenu a vlákniny. Pečením nebo grilováním se v nich štěpí škroby na cukry, takže jsou sladší a tělo z nich může lépe vstřebat beta-karoten.
Jak využít batáty v kuchyni
Batáty nabízejí mnoho možností ke kulinářským fantaziím. Díky své nasládlé chuti se hodí i k přípravě sladkých jídel. Stejně tak však pikantních a slaných pokrmů.
Batátové hranolky - moje oblíbené! Pouze je oloupete, nakrouháte nebo nakrájíte na hranolky, promísíte se lžící oleje a trochou soli (bylinek) a upečete na plechu vyloženém pečícím papírem do zlatova.
Plněné batáty - bramboru zabalenou v alobalu upečete do měkka cca 1 hodinu podle velikost, po vychladnutí opatrně přepůlíte, vydlabete, dužinu promísíte s libovolnými ingrediencemi (fazole, nastrouhané tofu, bylinky, koření,...), znovu naplníte neporušené slupky směsí a krátce zapečete.
Skvěle ladí se skořicí. Dokonce i ve slané úpravě jako příloha k pečenému tofu.
Sladká potréninková kaše - uvařená rozmačkaná dužina s trochou javorového sirupu, skořicí a proteinovým práškem je netradiční, ale výtečný zdravý dezert, který se hodí jako potréninková svačinka.
Štouchané se smaženou cibulkou - obdoba klasických šťouchaných brambor jako příloha třeba k seitanu.
Batátové lupínky - oloupat, nakrájet na tenké plátky, potřít olejem, jemně posolit a péct pomalu v troubě. A zdravé chipsy na chroupání jsou na světě!
Zdroj: shutterstock
Fantazii se meze nekladou....
Já batáty zbožňuji! Díky pomalu se uvolňujícím cukrům a vysokému obsahu vlákniny krásně zasytí. Jejich specifická chuť povýší každé obyčejné jídlo minimálně o tři stupně. Pokud jste je ještě nejedli, určitě si je při příštím nákupu připište na seznam.
Batátové recepty od Veganzy:
Křupavý seitan s kari zeleninou a batátovými hranolkami
Plněné fazolky s blanšírovanými fazolkami
Seitan s citronovo-olivovou omáčkou a batátovou kaší
Bramborovo-fazolový guláš 12-ti chutí